Bafa Gölü’nde Çevre Katliamı


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) Bafa Gölü’ndeki kirlenme ve yeşil zehirli yosunlara(alg) dikkatleri çekmesi üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Aydın Şube Müdürü Nihat Andaç ile uzmanlar gölde inceleme yaptı.

İnceleme sonucu gölde balık ölümlerinin başladığı, ölü balıkların olduğu göl ağzındaki kanalda çocukların yüzdüğü, nesilleri küresel ölçekte tehlike altında olan tepeli pelikanların ölü balıklarla beslendiğini, gölün Serçik köyüne yakın bölümünün büyük oranda yeşile döndüğü tespit edildi.

‘Önlemler yetersiz’
Hazırlayacakları raporu bakanlığa sunacakları öğrenilen yetkililerin incelemeleri devam ederken doğa dostları önlem alınmaması halinde gölde felaket çanlarının çaldığını belirtip, acil önlem çağrısında bulundu. Bafa Gölü’ndeki kirlilik sorununun çözümü konusunda yıllardır alınması gereken önlemlerin yeterli olmadığını belirten Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve EKODOSD Bilim Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, şunları söyledi:
“Bafa Gölü son 10 yıldır çok ciddi kirlilik ve biyolojik kayıp sorunlarıyla karşı karşıyadır. Dünden bu güne uyarı ve önerilerimize rağmen göl için alınan önlemler yetersizdir. Kış aylarını beklemekle sorun çözülmemelidir.


Balık Malzemeleri

‘Ölü balıklar yenmesin’
Göldeki ölü balıklar acilen toplanmalı, bu balıklar ne insanlara ne de diğer canlılara kesinlikle yedirilmemeli ve imha edilmelidir. Gölde tarım gibi amaçlarla da olsa su alımlarına izin verilmemeli, hayvanların su içmesine izin verilmemelidir. Şu an için en acil çözüm önerisi Çine Barajı’ndan göle temiz su verilmeli ve gölde su hareketinin sağlanması için göle ulaşan kanalların önündeki toprak yığınları setler kaldırılmalıdır. Bir an önce kalıcı çözüme başvurulmalıdır.”

 

Kaynak : DHA

 

bafa-golunde-cevre-katliami


Balık Malzemeleri