Bir Balıkçının Çantasında Bulunması Gereken 10 Şey


Balık Malzemeleri

[Toplam:13    Ortalama:1.8/5]
En fantastik outdoor aktivitelerden biri olan balık avı tutkusu, hırslı ve mücadeleci olmayı gerektirir. Yeterince hırslı ve mücadeleci olmanın yanında gerekli ekipmanlara sahip bir balıkçı mutlaka başarıya ulaşacaktır. Balık avı için gerekli olta makinesi, kamış ve yem gibi malzemelere ve bir takım çantasına ihtiyaç duyulur. İşte bu yazımızda amatör balıkçının takım çantasında olmazsa olmaz on parça sizin için derlendi. Japon profesyonellerin tavsiye ettiği bu ekipmanlar, herkesin kolayca ulaşabileceği av marketleri ve online satış noktalarında uygun fiyatlarla satılmaktadır. Dilerseniz alışverişlerinizde hesaplı fiyatlarıyla kardeş sitemiz AvStok.com Av Marketi ‘ni tercih edebilirsiniz.

1- Olta Misinası

Balık avına giderken olta makinesi üzerinde sarılı olan misinası deformasyona uğramış olabilir veya güçlü bir balık ısırığı karşısında yeterli direnci gösteremeyerek kopabilir. Bu kopmalar genellikle misinanın gerilime en çok maruz kalan, yeme yakın, uç kısımlarından gerçekleşir. Ama nadiren de olsa misina makineye yakın olan dip taraftan kopabilir. Bu tür nadir durumlarla karşılaştığınızda balık avı keyfinizin tadını kaçırmak istemiyorsanız, sizde uygun kalınlık ve renkte yedek bir misina bulundurmayı unutmayın.

Olta Misinası

2- Olta İğnesi

Avlak bölgesindeki çeşitliliği göz önünde bulundurarak yapılacak bir iğne stoğu misinanın kopması veya farklı balık türü ile karşılaştığınız durumlarda size yardımcı olacaktır. Olta iğnesi gibi oldukça az yer kaplayan bir malzemeden adet olarak 30-40 parçayı çantanızda bulundurabilirsiniz. Farklı boy ve biçimdeki iğneler av yelpazesine pek çok yeni tür ekleyecektir.

Olta İğnesi

3- Şamandıra

Balık ısırıklarının en keyifli takibi şüphesiz şamandıralı takımla yapılır. Farklı yapı ve ağırlıkta 3-5 adet yedek şamandıra takım çantanız için yeterli olacaktır. Şamandıralarınızı seçerken ağırlık ve yapısının dışında renginin de oldukça önemli olduğunu unutmayın. Misinanın mukavemetini kaybetmemesi için şamandırayı bağlamak yerine stoperle tutturabilirsiniz.

Şamandıra

4- Kurşun

Bazen şamandırayı dengelemek bazense sahte yemin dalış derinliğini değiştirmek için ekstra kurşuna ihtiyacınız olabilir. Farklı boyut ve ağırlıkta pek çok kurşuna sahip, av marketlerinden kolayca temin edebileceğiniz kıstırma kurşun setleri bu noktada karşınıza çıkabilecek her durumda ihtiyacınızı görecektir.

Kurşun

5- Plastik Solucan

Turna ve levrek gibi bölgemizde en yoğun yapılan avların vazgeçilmez yemi olan silikon solucanlar pek çok farklı renk ve boyutta ürünlerdir. Avlak bölgenizde bulunan alternatif türleri göz önünde bulundurarak alacağınız farklı renk ve boylarda 8-10 kadar solucan sahtesi ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.


Balık Malzemeleri

Plastik Solucan

6- Sahte Balık

Her türlü gerçek yemin aksiyonunu sunan binlerce renk ve özellikte sahte balık modeli bulunmaktadır. Pek çok balık avcısının servet değeri taşıyan maket balık koleksiyonuna sahiptir. İyi bir olta balıkçısı yapacağı avın türüne uygun daları ve rengi olan bir kaç sahteye sahip olmalıdır.

Sahte Balık

7- Fırdöndü ve Klips

Olta misinasının dönerek burkulmasının önüne geçen ve misina mukavemetini koruyan fırdöndü, balık takımlarının olmazsa olmaz aksesuarıdır. Fırdöndülerle birlikte kullanılan klipsler sayesinde ise takım veya yem değiştirmek oldukça pratiktir. Farklı numaralarda 8-10 adet kadar klipsli fırdöndü takım çantanız için yeterli olacaktır.

Firdondu ve Klips

8- İlk Yardım Seti

Pek çok spor aktivitesinde olduğu gibi balık avında da pek çok tehlike bulunmaktadır. Kimsenin istemedi bu talihsiz durumlarla karşılaştığımızda hayat kuracak özelliklere sahip bir survival set sayesinde kendini daha güvende hissedeceksiniz.

İlk Yardım Seti

9- Misina Makası

Takımları hazırlarken misinayı koparmak için kullanılan misina makası yerine küçük bir tırnak makasıda ihtyacınızı karşılayacaktır. Misina gibi gerilim değeri yüksek bir ipi el ile kesmek yaralanmalara neden olabilir.

Misina Makası

10- İğne Çıkarıcı

Sportif olta balıkçılığı, yaşadığımız bu keyfi gelecek nesillerle paylaşabilmemiz için avladığımız balıkları tekrar doğaya bırakmayı gerektirir. Bu keyfin sürdürülebilir bir aktivite olması ve doğanın gücünü kaybetmemesi ve kanca yaralanmalarından gerçekleşen balık ölümlerinin önüne geçmek için iğne çıkarıcı kullanmayı unutmayın. Alet çantanızda bulunduracağınız basit bir ince uçlu pense de aynı işi görecektir.

İğne Çıkarıcı

Olta Takımı

[WD_FB id=”1″]


Balık Malzemeleri