Çakma Kangal’ı Nasıl Anlarsınız?


Balık Malzemeleri

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
Pek çok kişinin 20 bin lira verip ‘çakma’ Kangal aldığını iddia eden Kangal Araştırma ve Uygulama Dokümantasyon Merkezi Sorumlusu Arif Pir, ‘gerçek Kangal’ın özelliklerini sıraladı: Sıcak sevmez. Gece aktif olur, gündüz kafasına basıp gezseniz ‘hav’ demez.

Sivas’ın Kangal ilçesinde kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Kangal Araştırma ve Uygulama Dokümantasyon Merkezi Sorumlusu Arif Pir, internette ve bazı özel çiftliklerde kırma köpeklerin “Kangal” denilerek 20 bin liraya varan fiyatlara satıldığını iddia ederek Kangal köpeği satın almak isteyenleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Pir, “Vatandaşlar, emin oldukları, güvendikleri çiftliklerden alabilirler ama her yerden Kangal alınmaz” dedi.

Pir, “Çok aşırı, uçuk rakamlara satılıyor. Kangal, gerçekten değer, Türk değeri, Sivas yöresinde de olsa Türkiye ’ye mal olmuş köpek ırkıdır. Vatandaşlara, Kangal’ı bildikleri yerden, devlet kurumlarından almalarını tavsiye ediyoruz. 20 bin lira verip de sahte Kangal alanlar çok” diye konuştu.


Balık Malzemeleri

KANGAL KÖPEKLERİNİN ÖZELLİKLERİ
Arif Pir, Kangal köpeklerinin özelliklerini bilenlerin kolay kolay kandırılamayacağını, köpeğin görünümünden saf Kangal mı kırma mı olduğunun ayırt edebileceğini belirterek, “Ağız ve kulaklar siyah, göğüs yapıları geniş olmalı. Patileri kuvvetli, kuyruk ise genelde simit şeklindedir ama her zaman olmayabilir. Boz dedikleri beyaz kremsi renklere sahiptir. ‘Kangal’ın hasında çift tırnak olur’ diye de bir şey yok. Çift tırnak olmayanlar da var. Vatandaşımız bu tırnak olayında da yanılıyor” şeklinde konuştu.
Kangal’ın bir diğer belirleyici özelliğinin ise sıcak havayı hiç sevmemesi olduğunu aktaran Pir, “ Gece aktif olur, gündüz kafasına basıp gezseniz ‘hav’ demez” ifadesini kullandı.
Savaşçı bir ruha sahip olan Kangal’ın tamamıyla insan dostu olmasının bir diğer önemli özelliği olduğunu vurgulayan Pir, 10 yıldır merkezde görev yaptığını ve Kangal köpeğinin bir kişiye bile zarar verdiğine şahit olmadığını sözlerine ekledi.

kangal

HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ

Pir, ‘Halk Elinde Islah Projesi’ kapsamında 120’den fazla Kangal köpeğini çipleyerek kayıt altına aldıklarını söyledi. Pir, “Bu şekilde onların şecerelerini tutabiliyoruz. Hepsinin numaraları belli. Onlardan doğan yavruları, yavruların yavrularını kayıt altında tutarak takip edeceğiz” dedi.
Merkezlerinin dışında, Sivas’ın Ulaş ve Bursa’nın Karacabey ilçesinde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı işletmelerde Kangal yetiştirildiğini belirten Pir, ayrıca birçok özel çiftlikte de Kangal yetiştiriciliği yapıldığını söyledi.

Kaynak : radikal


Balık Malzemeleri