Cep Telefonu Ne Kadar Uzakta Tutulmalı?


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cep telefonu ve modem kullanımına yönelik yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Süleyman Demirel Üniversitesi yapılan araştarmaya göre cep telefonunun en az 10 santimetre, modemin ise 25 santimetre uzakta tutulması gerekiyor.

SDÜ Nörolojik Bilimler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu daha önce yaptıkları araştırmalarda cep telefonunun beyin üzerinde ve kan kanseri hücrelerindeki etkilerini ortaya çıkarmıştık hatırlattı.

“Mesela ben kendim cep telefonu kullanmıyorum veya işte kablosuz internet kullanmıyorum ama komşumda var. Ne kadar mesafeden bu zarar verebiliyor, ya da bir zararı var mı-yok mu?” sorusuna cevap veren Nazıroğlu, “Kablosuz internetin 25 santimetre ve sonrasında yani probu ile bizim aramızda 25 santimetre mesafe bulunması gerekiyor” dedi.

eski_telefonlarEN AZ 10 SANTİMETRE UZAKDA BULUNMALI


Balık Malzemeleri

Hemen hemen herkeste bulunan cep telefonun kullanımıyla ilgili de uyarıda bulunan Nazıroğlu şunları kaydetti: “Cep telefonlarında en az kulağımızdan ya da vücudumuzdan 10 santimetre uzaklıktaki mesafede bulunması faydalı olacağı gözükmekte.”

“KULAKLIK KULLANIN YA DA HOPARLÖRÜ AÇIN”

Kulaklık kullanılması ya da telefonun hoparlörünün açılabileceğini belirten Nazıroğlu, bu mesafelere uymanın özellikle çocuklar için büyük önem taşıdığını söyledi.

 

radyasyon


Balık Malzemeleri