Çılgınlığın Sınırları Aşıldı! Fırtınada Sörf: Red Bull Storm Chase


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Dünyanın neresinde büyük dalgalar ve fırtına var, Red Bull Storm Chase ekibi orada.

Hemen hepimiz kötü hava koşullarından kaçarız, ama Red Bull Storm Chase ekibi bütün yıl dünyanın her yerinde kötü havanın peşinden koştu.

Ekibin hem dev dalga uzmanı, hem de güvenlik direktörü olan Finn Mullen bütün yıl dalgaları, atmosferi ve sahilleri araştırıp sörf yapılabilecek en doğru noktaları buluyor.

“Dünya üzerindeki atmosferik olayları ve dev fırtınaları sürekli takip ediyoruz. Haritaya baktığımızda hangi mevsim, nerede, nasıl bir hava olacağını aşağı yukarı biliyoruz. Örneğin İrlanda sahilleri dev dalgaların hazine sandığıdır veya Tazmanya’nın çok eskiden beri bilinen meşhur dalga kırılma noktaları vardır. Kış ortasında ise gidilecek en iyi yer, Atlantik fırtınalarının da uğrak yeri olan, İngiltere’nin Güney Batı ucundaki Cornwall’dur” diye anlatıyor Finn Mullen.

Yıl içinde planlanan 3 tane dev dalga etkinliği var. Tarihler bazen değişebiliyor çünkü gerçek dev dalgayı bulabilmek için doğaya uymak gerekiyor. İşten bunun için Red Bull Storm Chase dünyadaki en gerçekçi ve en güvenilir rüzgar sörfü etkinliği olma yoluna girdi.

Geçen yıl birinci ve ikinci görev arasında çok uzun bir ara oldu, hem sporcuların, hem de sponsorların programları birbirine girdi. Fakat Avrupa sahillerindeki fırtına sezonu sönük geçince mecburen Güney Yarımküre’deki fırtınaları beklemek zorunda kalındı. Birinci yarışta dünyanın en iyi 10 sörfçüsü yarıştı, ikinci yarışa ancak 6 tanesi katılmaya hak kazandı. Son yarışta ise 4 sörfçü en iyinin en iyisi olmak için yarıştı.


Balık Malzemeleri

İş sadece fırtınayı bulmakla kalmıyor. Ekip her zaman, o bölgede yaşayan yerel denizcilerle ve uzmanlarla iletişim halinde. Rüzgar yönü ve gelgit zamanları gibi yerel bilgiler de uzmanların kararlarını vermelerinde yardımcı oluyor. Fırtınayı ve dalgayı bulmak kadar önemli olan bir şey de yarışmacıların ve ekibin güvenliği.

“Bizim yarıştığımız ortamlar normal tekne seyrinin mümkün olmadığı yerler oluyor. Yarışmanın sınırları zorlayan şartları var. Bunun için yarışma gölgesinde emniyeti sağlamak için birçok güvenlik elemanı, jet-ski ve tıbbi destek ekibi bulunduruyoruz” diyor Finn Mullen.

Red Bull Storm Chase ekibinde vücudunda ezikler ve sıyrıklar olmayan kimse yok gibi. Geçmişte yapılan yarışmalarda hem ekip, hem de yarışmacılar birçok tehlike atlattı ama artık hepsi birer anı. Şimdi herkes işine bakıyor ve bir sonraki fırtına için hazırlanıyor.

storm chase

Simdi, fırtınalı havaları profesyonellere bırakın ve videonun keyfini çıkarın…

Kaynak : redbull


Balık Malzemeleri