Dünyanın En Büyük Dinazoru Bulundu


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yapılan incelemer, 77 ton ağırlığındaki dinazorun, şimdiye kadar en büyük dinazor türü olarak bilinen Arjantinozor’dan 7 ton daha ağır olduğunu gösterdi

Arjantin’in Patagonya bölgesindeki kazı çalışmaları, dünyanın en büyük dinazoruna ait kemikleri ortaya çıkardı. 

Dinazora ait son derece iyi durumdaki fosilleşmiş kemikleri inceleyen uzmanlar, 77 ton ağırlığındaki dinazorun dünyada şimdiye kadar bilinen en büyük dinazor türü olan Arjantinozor’dan 7 ton daha ağır olduğunu bildirdi. Yapılan incelemeler, dinazorun başından kuyruğunun ucuna kadar uzunluğunun 40 metre, boyununsa 20 metre olduğunu gösterdi. 

BBC ‘ye açıklamada bulunan araştırmacılar, “Dünyadaki tüm dev yapıdaki hayvanları geride bırakan büyüklükteki bu kemikler, yeni dinazorun dünyadaki gelmiş geçmiş en iri cüsseli hayvan olduğunu gösteriyor” dedi. 

Dinazora ait fosiller ilk kez, Patangonya bölgesindeki La Flecha kenti yakındaki çöllük arazide yürürken dinazor kalıntılarına takılarak sendeleyen bir çiftçi tarafından bulundu. 

Daha sonra Dr. Jose Luis Carballido ve Dr. Diego Pol başkanlığındaki, Egidio Fergulio Palaentoloji Müzesi’nden bilimekibi tarafından yapılan kazı çalışmalarında, dinazora ait, tamamı son derece iyi durumda olan toplam 150 kadar kemik ortaya çıkarıldı. 

Araştırmacılar, kemiklerin bulunduğu yerdeki kayalar üzerinde yapılan incelemelere göre, 95 ila 100 milyon yıl önce, Patagonya ormanlarında yaşamış olduğu tahmin edilen bu dev cüsseli dinazor türünün henüz bilimsel bir adının bulunmadığına dikkati çekti.


Balık Malzemeleri

 

Kaynak : radikal

1400322538_img20140517132442


Balık Malzemeleri