Dünyanın En Güzel 10 Deniz Canlısı


Balık Malzemeleri

[Toplam:6    Ortalama:2.8/5]
İnsanoğlunun merakının sınırı yoktur. Dünya üzerindeki canlı cansız her şeyi merak eder, o konuda bilgiler öğrenmeyi arzularız. Ve bu öğrenme arzusu bizi dünyanın en gizemli bölgelerine bile sürükleyebilir. Şu an dünyanın en gizemli bölgesi şüphesiz ki okyanusların en derin yerleri. 10 binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan denizler, derinlere inildikçe inanılmaz güzelliklerle karşılıyor insanoğlunu. Güneş ışığının dahi ulaşamadığı derinliklerde ise neredeyse akıl dışı canlılara ulaşılabiliyor. Tahmin ediyoruz ki okyanusların henüz %10′u bile keşfedilmemiştir. Ancak şimdiye kadar keşfedilenleri bile merak edip araştırmaya kalksanız büyük ihtimalle ömrünüz yetmeyecektir. Bu yazımızda şimdiye kadar keşfedilen deniz canlı türleri arasından en güzel 10 tanesini sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Eminiz ki top 10 listemizde olan tüm deniz canlılarına hayran olacaksınız.

 

10- Gökkuşağı Papağan Balığı (Rainbow Parrotfish)

Gökkuşağı Papağan Balığı, adından da anlaşılacağı üzere oldukça renkli bir balık türüdür.Yüzünün şekli gagaya benzemektedir. Papağan Balığı ismi deniz dibindeki küçük kabuklu canlıların kabuklarını kırıp, yediği için verilmiştir. Güzel görünümü ile dünyanın en güzel 10 deniz canlısı listemizde 10.sırada yer almayı başarmıştır.

idol

9- Moorish İdol

Latince adı zanclus cornutus olan Moorish İdol çok küçük bir balık türüdür. Pasifik Okyanusu’nun Hindistan kıyılarında bol miktarda bulunur. Üzerindeki belirgin sarı ve siyah renkteki şeritlerle kelebek balığına benzerlik göstermektedir.

Moorish-Idol

8- Mantis Karidesi (The Mantis Shrimp)

Mantis Karidesi kabuklular familyasından bir deniz canlısıdır. Ancak üzerindeki eşsiz neon renklerden dolayı diğer kabuklu türlerinden onu ayırmak ve listemizde yer vermek istedik.

Mantis-Karidesi

7- Nudibranch Salyangozu

İhtişamlı görünümü ile Nudibranch Salyangozu, kabuksuz salyangoz türlerinden birisidir. İlgi çekici görünümü diğer türlerin onu avlaması konusunda oldukça geçerli bir sebep olmasına rağmen Nudibranch, her kuşun eti yenmez türden bir canlıdır. Çünkü Nudibranch zehirli hücrelere sahiptir. Onu çoğu deniz canlısına yem olmaktan kurtaran bu hücreler, yediği ve sindirim sisteminde öğütmediği Hyroid denilen zehirli canlılar sayesinde kendiliğinden oluşur.

Nudibranch-Salyangozu

6- Diskus Balığı (Symphysodon)

Diskus balığı akvaryum meraklılarının sıklıkla beslemeyi tercih ettiği bir balık türü olduğu için çoğumuz bu isme aşinayızdır. Diskuslar’ın anavatanı Amazon Nehri havzasıdır. Akvaryumlarda genellikle yalnız olarak beslenirler.


Balık Malzemeleri

Diskus-Balığı

5- Palyaço Tetik Balığı (Clown Triggerfish)

Palyaço Tetik Balığı, Pasifik Okyanusu’nun Hindistan kıyılarında yaşayan bir tropik balık türüdür. Üzerinde çok çekici beyaz, portakal rengi ve sarı damgalar vardır. İsmini palyaçoya benzeyen portakal rengi ağzından almıştır. Palyaço Tetik Balığı, göz alıcı görünümü ve güzelliği ile  tetik balığı familyasının en görkemli üyelerindendir.

Palyaço-Tetik-Balığı

4- Palyaço Balığı (Clownfish)

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo) filmini hatırlayanların hemen tanıyacağı bir tür olan Palyaço Balığı, düşünülenin aksine portakal rengi ve beyaz dışında çok farklı renklere de sahip olabilmektedir. Akvaryum’da beslemek için oldukça uygun bir türdür. Palyaço Balığı‘nın en önemli özelliği ise cinsiyet değiştirebiliyor olmasıdır. Bu yüzden akvaryumunda yalnızca erkek Papağan Balığı besleyenler, bir süre sonra sayılarının hızla arttığını görünce şaşırmamalı.

Papağan-Balığı

3- Aslan Balığı (Lionfish)

Aslan Balığı, diğer balık türleriyle karşılaştırıldığında oldukça belirgin bir görünüme sahiptir. Üzerindeki şeritlerle bir aslanı andırır. Kırmızı, kahverengi, beyaz, siyah ve kestane rengi renklere sahip olabilmektedir. Ateş Balığı olarak da bilinen Aslan Balığı, sahip olduğu zehirden dolayı güzel olduğu kadar öldürücü de bir balık türüdür.

Aslan-Balığı

2- Genç İmparator Melek Balığı (juvenile emperor angelfish)

Melek balıkları çok çekici bir balık türüdür. Nefes kesen neon sarısı ve neon mavisi şeritleriyle Genç İmparator Melek Balığı, en görkemli balık türleri arasına girmeyi hak etmiştir. Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu ve Kızıldeniz’de bol miktarda bulunmaktadır.

Genç-İmparator-Melek-Balığı

1- Mandalina Balığı (Mandarin Fish)

Araştırmamıza göre Mandalin Balığı, tüm türler arasındaki en renkli ve en uysal tür. Pasifik Okyanusu’nda yaşayan Mandalina Balığı, sahip olduğu renk şeritleriyle diğer deniz canlısı türleri ile karşılaştırıldığında ön plana çıkmaktadır. Çok hassas bir balık türü olduğu için beslemesi de zordur. Bundan dolayı akvaryumunuzda Mandalina Balığı beslemek istiyorsanız, bu tür hakkında uzmanlaşmanız gerekmektedir.

Mandalina-Balığı


Balık Malzemeleri