Dünyanın En İyi 10 Trekking Rotası


Balık Malzemeleri

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]
Doğa tutkusu bambaşka bir şey olsa gerek. Kimilerine göre, doğada vakit geçirmek, kendini onun kollarına bırakmak büyük bir heyecan ve yaşam kaynağı olarak değerlendiriliyor.

Bunun en güzel yollarından birisi de “doğa yürüyüşü” olarak tanımlanan trekking. Farklı coğrafyalarda, şehrin gürültüsünden ve keşmekeşinden uzaklaşarak doğayla vakit geçirirken spor yapmanın en güzel yöntemlerinden birisi. 

Popüler seyahat sitesi Lonelyplanet doğaseverler ve yürüyüş tutkunları için dünyadaki en güzel trekking rotalarını saptamış. Bir tür “klasik rotalar” olarak adlandırılan bu güzergahlar sağlam bir ciğer, dayanıklı bacaklar ve bir dizi hazırlık gerektiriyor. Yine de bu bölgelere kadar gittiğinizde tamamını bitirmeseniz de rehberler eşliğinde turun belirli bir bölümüne katılma şansınız var. 

İşte Lonelyplanet’e göre dünyada en iyi 10 trekking rotası (rastgele sıralanmıştır) :

 

1-GR20 FRANSA

Fransa’ya bağlı Korsika Adası’nda, Calenzana ile Conca’yı 1972 yılından beri birbirine bağlayan GR20 rotası 170 km uzunluğa sahip. Güzergah boyunca ormanlar, kraterler, buzul gölleri, akarsular, bataklıklar, karla kaplı zirveler ve sarp yamaçlar size eşlik ediyor.

gr20

2-INCA TRAİL PERU
Her yıl binlerce trekking tutkunu tarafından kat edilen 33 km uzunluğundaki tarihi parkur, Kutsal Vadi’den başlayıp meşhur İnka şehri Machu Picchu’ya kadar uzanır. Güney Amerika’nın en popüler yürüyüş rotası boyunca dağların etrafında karla kaplı üç yüksek geçitten geçilir.

inka-traces-peru

 

3-PAYS DOGON MALİ
Adını Afrika kıtasının en nefes kesen bölgesinden alan Pays Dogon, iki ila on günlük yürüyüşle tamamlanabiliyor. Dogonların Ülkesi çadırlarda yaşayan ve avcılıkla beslenen, ilkel Dogon köylerinin süslediği sarp kayalıklardan geçen eşsiz bir parkur.

pays-dogon-mali

 

4-EVEREST BASE CAMP NEPAL
Binlerce insan arasında oldukça popüler olan Everest Kampı, Kala Pattar’da üç haftada tamamlanabilen bir parkur. Solu Khumbu köylülerinin önderliğinde gerçekleştirilen yolculuk Dünya’nın en yüksek dağından geçiyor. Baş döndürücü manzaralarla bezeli bu yolculukta iklim şartlarına uyum sağlayabilmek oldukça zorlu geçer.

everest-base-nepal

5-HİNT HİMALAYALARI HİNDİSTAN
Dünyanın en yüksek sıra dağlarının yer aldığı Himalayalar’ın Hindistan tarafında bulunan parkurda en iyiler bile 24 günde Spiti ve Ladakh arasındaki zirveleri geçerler. Kasvetli ve yüksek irtifada yer alan bu rota aynı zamanda eski bir ticaret yoludur.


Balık Malzemeleri

indian-himalayas-hindistan

 

6-OVERLAND TRACK AVUSTRALYA
Avustralya’nın en derin tatlı su gölü olan St. Clair ile Cradle Dağı arasında 80 km boyunca uzanan parkur Tazmanya’nın tarih öncesi dönemini hatırlatan vahşi bir doğaya sahip. Net bir şekilde belirlenmiş güzergah boyunca sarp dağlar, harika dağ gölleri, geniş ormanlar ve bataklıklar geçilir. Daha fazlasını isteyenler için şelalere ve vadilere uzayan tali rotalar da bulunmaktadır.

overland-road-avusturalya

 

7-ROUTEBORN TRACK YENİ ZELANDA
32 km.lik parkuruyla ortalama üç günde tamamlanan yürüyüş, Yeni Zelanda’nın Güney Alplerindeki Fiordland ve Mt. Aspiring Ulusal Parklarından geçer. Harris Saddle’daki muhteşem manzara için bile her zaman sınırlı sayıda katılımcının kabul edildiği yürüyüşü kaçırmamak gerekir.

SONY DSC

 

8-THE NARROWS ABD
Utah eyaletindeki Virgin Nehri’nde yüzyıllar boyunca oyulmuş dramatik kanyonlar arasında ilerleyen ve Zion Ulusal Park’ında yer alan yaklaşık 26 km.lik yürüyüş güzergahı diğerlerinden oldukça farklıdır. Yolun yarısı nehirde geçer ve bazı zamanlarda yüzme zorunluluğunuz ortaya çıkar. Yürüyüş bir günde tamamlanabilirse de arzu edenler Park’ta bulunan 12 farklı kamp alanından birinde konaklayabilirler.

the-narrows-road-abd

 

9- THE HAUTE ROUTE FRANSA-İSVİÇRE
Fransa Chamonix’te başlayıp İsviçre Zermat’ta tamamlanan yürüyüş rotası katılımcılarına Alp’lerin muhteşem manzaralarını sunar. Ortalama iki haftada tamamlanan yaz dönemi rotasıyla kış dönemindeki rota arasında farklılıklar bulunur.

9-haute-road-fransa-isveç

 

10-BALTORO BUZU ve K2 PAKİSTAN
Dünyanın en yüksek ikinci noktasını (8611m) kapsayan benzersiz yürüyüş güzergahı dünyanın en güzel manzaralarını sunar. Eğer 15 günlük trekking sizin için yapılabilir ise Paiju (6610m.), Uli Biaho (6417 m.) ziyaret edeceğiniz diğer zirveler.

 

baltoro-buzu-k2-pakistan

 

Kaynak : gezialemi

 


Balık Malzemeleri