Güneş Köpekleri Görenleri Hayran Bıraktı


Balık Malzemeleri

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
Türkiye bugün Muğla’da öğle saatlerinde yaşanan ilginç doğa olayına kilitlendi. Güneş’in etrafında ilginç bir daire oluşunca meraklılar hemen gözünü gök yüzüne çevirdiler. Muğla’da oluşan görüntünün ise ‘Güneş Köpekleri’ olarak bilindiği açıklandı.
Öğlen 11:00 saatlerinde şehirdeki 19 mayıs törenleri sırasında gök yüzündeki değişiklik fark edilince ilgi güneşin etrafındaki ilginç halka görüntüsüne çevrildi.

Balık Malzemeleri

Muğla’da gökyüzüne bakıldığında oluşan ilginç manzara bazı vatandaşları korkuturken, bazıları da görsel bir şölen yaratan bu doğa olayını izledi. Güneşin dik geldiği saat 11.30’da görünen halkalara ‘ Güneş Köpekleri’ adı veriliyor. 2011 yılında İsveç’in Stockholm kentinde, geçen yıl yine Mayıs ayında ise Van ‘da görülen bu halkalar, suyun atmosferin dışında donarak kristalleşmesi sonucu yansımasıyla ortaya çıkıyor. Bu göz alıcı günbatımına benzer manzara, güneşe milyonlarca buz kristali ardından bakılmasıyla meydana geliyor. Su atmosferde donduğu zaman , ‘elmas tozu’ adı verilen buz kristallerinin milyonlarcası oluşuyor.
Kaynak : 5kitahaber
güneş köpekleri

Balık Malzemeleri