İnterRail Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İnterRail bileti (InterRail pass) Avrupa Demir Yolları İşletmeleri tarafından uygulanan, her yaştan gezginlere uygun fiyatlarla ulaşım sağlayan bir bilet türüdür. Tek bir biletle, istenen zamanda ve mekanda tercih edilen trene binerek Avrupa ülkeleri içinde yolculuk yapma imkanı sunar.

İnterRail Global Pass bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde birden 5 gün ile 1 ay arasında, İnterRail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız indi-bindi ile serbest dolaşım olanağı sağlar.

large

Program ilk olarak 1972 yılında, yalnızca 21 yaş altı gençlere bilet tedarik ederek uygulanmaya başlamış, 1976’da yaş sınırı 23’e, üç yıl sonra da 26’ya yükseltilmiştir. 1985 yılında bazı özel gemi ve vapur seferleri de programa dahil edilmiş (Örneğin, Yunanistan’dan İtalya’ya geçmek için biletinizle Adriyatik Denizi’ni geçen gemiyi kullanabiliyorsunuz), 1998 yılından itibaren de İnterRail bileti tüm yaş gruplarına satılmaya başlanmıştır.

İnterRail bileti satın alıp yolculuğunuzu gerçekleştirmeniz için artık herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır fakat 26 yaşın altındaysanız indirimli bilet fiyatları sizin için çok daha uygun olacaktır. Biletinizi isterseniz bir aylık, isterseniz haftalık ya da bir kaç günlük alabilirsiniz. Hatta flexi seçeneği ile bir ay içinde 10 günlük, 5 günlük, vb. kullanımlar da mevcut olduğundan örneğin bir aylık süre içinde biletinizi flexi süreniz kadar (mesela 10 kez) istediğiniz zamanda, istediğiniz günde kullanabilirsiniz. 

İnterRail Gezi Süresi ve Konaklama


Balık Malzemeleri

İnterRail yolculuğunuzda gezi sürenizi belirleyen sizler olacaksınız. Pasaportunuzu aldıktan sonra ilk giriş yapacağınız ülkeye vize için başvurmanız gerekmektedir. Yolculuğunuzun başlamasına 3 ay kala (veya daha sonrası dilediğiniz bir tarihte) biletinizi satın alabilir, rotanızı çizmeye başlayabilirisiniz.

İnterRail tek bir trenle tek bir rotaya yapacağınız yolculuk olmadığı gibi bir organize tur gezisi de değildir, dolayısıyla geziniz sırasında konaklama seçeneği tamamen size kalıyor. İsterseniz şehirler, ülkeler arasındaki yolculuklarınızı gece yaparak zamandan ve bütçeden tasarruf edin, isterseniz hostellarda, konukseverlik sitelerini kullanarak gezginlerin evlerinde ya da dilerseniz otel ve pansiyonlarda kalın, bu tamamen size kalmış.

İnterRail ile Maceraya Hazır Mısınız?

Pasaportunuzu ve vizenizi hazırladınız. İnterRail seyahatini gerçekleştirmek için geriye kalan tek şey bir sırt çantası. İçine sırasıyla en büyük ve güzellerinden hayallerinizi, konukseverliğinizi, heyecanınızı, keşfetme duygunuzu, bir miktar cesaretinizi ve genç ruhunuzu doldurmanız gerekecek.

Yola çıktığınızda hazırlıklı olun; bazen uzun saatler trende tek başınıza yolculuk yapmak zorunda kalacaksınız, bazense etrafınız öyle kalabalık olacak ki tek başınıza kalmanın özlemi içinde olacaksınız, telefonuzun pili yolun ortasında bitiverecek, trenleri kaçıracaksınız. Belki evinizi, kısa süreliğine de olsa geride bıraktığınız odanızı, yakınlarınızı özleyeceksiniz. Belki çantanız ağır gelecek bir süre sonra. Belki “ah bir simit olsa da yesem şimdi” melankolisi içinde yakalayacaksınız kendinizi ansızın. Belki paranız bitecek, belki de etrafınızda onlarca eşruhlu gezginle birlikte sokaklarda dans edecek, şarkılar söyleyecek, çok gülecek, eğlenecek, yeni şeyler öğrenecek, harikulade yemekler tadacak, ömrünüzün en güzel tatilini geçireceksiniz.

Gerçek şu ki, döndüğünüzde başka biri olacaksınız; önyargılarından sıyrılmış, kendine daha fazla güvenen, hayatı doyasıya yaşamaya kararlı, daha da gençleşmiş..

Ne duruyorsunuz?  Yollar sizi bekliyor.

Kaynak : sirtcantalilar.com


Balık Malzemeleri