Kabak Koyu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Balık Malzemeleri

[Toplam:283    Ortalama:2.3/5]
Kabak Koyu, bakir kalabilmiş doğası ve eşsiz konumuyla hem yerli hem de yabancı turistleri büyüleyen, bir görenin bir daha asla unutamadığı, dünyaya hediye edilmiş bir cennet parçası olarak belleklerdeki yerini almıştır.

Dünya gezginlerince “Dünyanın en güzel ilk beş yerinden biri” olarak anılan Kabak Vadisi’nde kurulan kampların çoğunun sahip ve işletmecileri büyük şehir yaşamından vazgeçerek hayatlarını daha sağlıklı ve alternatif bir şekilde yaşamak isteyen eğitimli, kültürlü kişilerden oluşuyor.

Kabak Koyu, şehir yaşamının koşturmacasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı sunar. Bu inzivayı denemek isteyenlere de lüksü aratmayan bir özenle hizmet veren bir tatil, bir dinlenme bölgesidir. Hem dokunulmamış güzelliği hem de tarihsel özellikleriyle dünyanın en özel birkaç bölgesi arasında adı geçen Kabak Koyu’nu her yıl yerli yabancı yüzlerce kişi ziyaret ediyor.

kabak-koyu

Kabak Koyu’nda Görülecek Yerler

Kelebekler Vadisi:

Gökkuşağının ötesinde, yükseklerde bir yer. Masal diyarından gerçek dünyaya verilen en özel hediyelerden biridir. Fethiye Ölüdeniz’e 5 km uzaklıktadır. Çevresindeki ortalama 350 m yükseklikteki dağlarla izole bir yapıya sahip olan vadi, yaz-kış akan küçük şelalesi, tertemiz denizi ve yeşilin tonlarıyla karışan, renkli çiçekleriyle farklı bir atmosfere sahiptir.

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (7)

Vadinin diplerine yapılan yolculuk esnasında dalga seslerinden uzaklaştıkça çağıltıları yükselen dere, vadinin ortasından geçerek Akdeniz’e ulaşır. Kelebekler Vadisi’nin iki önemli karakteristik özelliği var. Bunların birincisi insana aciz hissi veren ürpertici dik ve yükseklikte kayalıklar ve batı rüzgarlarına açık bir deniz ufkuyla dış dünyadan yalıtılmış ve soyutlanmışlık. Diğeri, kumsalından şelalesine, kaya peyzajlarından batan gün seremonisine, tarihinden kelebeğine pek çok özelliğin, hemen hepsi 100 dekar alanda, hep bir arada sunulmuş olması.

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (6)

Dünyada ender rastlanan kaplan kelebeklerinin yaşam alanı haline gelen vadide, çadır ve bungalovlarda konaklayarak, yetiştirilen organik ürünlerle ekolojik bir yaşam sürebilirsiniz.

kelebeklervadisi

Kabak Vadisi :

Kabak Koyu, Ölüdeniz’den güney istikametine doğru ilerleyen Likya Yolu’nun durak noktalarından biridir. Ulaşım iki şekilde gerçekleşir: Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarıyla ya da yakın bir koydan kiralanacak tekneyle. Aracınızla ya da dolmuşla tepenin yamacındaki stabilize yoldan son sürat ilerlerken yolu mu gözlesek yoksa Ölüdeniz’in o nefes kesen manzarasını mı seyre dalsak diye ikilem yaşayabilirsiniz. Mavi ile yeşilin dansından oluşan eşsiz manzara size içine çekecek ve yolun nasıl geçtiğinin farkına bile varmayacaksınız.

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (5)

Faralya:

Ormanlarla kaplı bir tepenin başından denizi görme hayaliniz varsa, peşinden sürükler Faralya sizi. Bir anda bozulmamış doğal ortamı içinde bulursunuz kendinizi.
SİT alanı kapsamındaki bu yörede, karşınıza her an bir lahit ya da tarihten başka bir kalıntı çıkıveriyor. Faralya’nın girişindeki Hisar Mahallesi’nden Kelebekler Vadisi’nin önünde uzanmış deniz görünürken, Orta Mahalle Aktaş Plajı’na bakıyor, Kabak Mahallesi ise Kabak Koyu’nun tepelerinde yer alıyor.


Balık Malzemeleri

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (4)

Kabak Koyu’nda Yapmadan Gelme

Kabak Koyu’nda yapılabilecek en güzel şey, herkesi ve her şeyi geride bırakmak ve orada geçirdiğiniz her anın tadını çıkarmak. Doğa, hamek ve deniz üçlüsü; buranın bir ritüeli. Salaş giysilerle bir ağaç altında uyuklayabilir, ağaçlardaki sincapların fotoğraflarını çekebilir, geceleri ağustos böceklerinin şarkılarına eşlik edebilirsiniz.Belkide ilk kez karşılaşacağınız bir çok yeni aktiviteyle kabak’ta tanışacaksınız…

kabak-koyu

Aladere Şelaleleri Gezisi :

Bu rotada hem karşınıza çıkan kaya duvarlarında küçük tırmanışlar yaparak, hem de şelalelerde ve küçük gölcüklerde serinleyerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tarihi Likya Yolu rotasından yapılan dönüş yolculuğunda ise yaklaşık 2500 yıllık bir tarihe tanıklık edebilirsiniz.

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (3)

Doğa Yürüyüşü :

Bir koy düşünün; alabildiğine sessiz doğal ve bakir, öyle ki yeşilin bittiği yerde başlayan renk berrak turkuaz. Sessiz, sakin, huzurlu bir tatil düşleyenler için doğanın tüm cömertliğini sergilediği bu yer, Likya Yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu’dur. Etrafını çevreleyen yüksek kayalarca korunan bu yer, birinci derecede doğal SİT alanı. Koya ulaşmak pek kolay değil; bu da buranın neden bu kadar bakir kaldığını açıklıyor: Ölüdeniz’in 16 km doğusunda bulunan bu vadiye, ancak Faralya Köyü’nün Kabak Mahallesi’nden yapılan yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ya da kısa bir traktör yolculuğu sonrası varabiliyorsunuz. Seçiminizi yürüyüşten yana kullanırsanız, size olağanüstü bir doğa manzarası eşlik ediyor yolculuk boyunca.

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (2)

Haritadaki adıyla Gemile, Fethiyeliler’in ona taktığı isimle Kabak Koyu. 200 metrelik kumsalı, cam gibi turkuaz denizi, kayaların üzerinden süzülerek akan Aladere Şelaleleri, çam ve ardıç ağaçlarından oluşan ormanlarıyla doğanın huzur için bir araya getirebileceği her şey burada mevcut. Zamanın çok daha ağır işlediği bu koyda, nefes aldığınız her saniyeyi fark edeceğinize emin olun.

Kabak Koyu’nda Yemeden Dönme

Özellikle kahvaltılar şölen tadında oluyor bu cennet koy ve civarında. Sıcak köy ekmeğinden yumurtaya, keçi peynirinden tahin ve pekmeze, yörenin çeşitli zeytinlerinden ev yapımı reçellere ve mis kokulu ballara kadar nefis kahvaltı sofraları sizleri bekliyor.

kabak-koyu-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (1)

Yöresel tatları denemek istiyorsanız;  ölemeç çorbası, tingil çorbası, et kapama, bulgurlu etli patlıcan, sündürme, leğen böreği, hemen her yerde rastlayabileceğiniz sac böreği ya da diğer ismiyle otlu gözlemeyi denemelisiniz. Yöre kadınlarının sevgisini katarak hazırladıkları bu lezzetlere doyamayacaksınız.

Nerede Kalınır?

Bölgede çok sayıda kamping alanı bulunuyor. Ve hepsi de güleryüzlü misafirperverliğini sunuyor. Sizlere alternatif oluşturması açısından altta kısa bir liste yayınlıyoruz.Listemize giren kamp alanları şunlar ama kendinize uygun gördünüz yeri seçmenizi tavsiye ederiz. Keyifli tatiller…

* SHANTİ GARDEN CAMPING : www.shantigardenkabak.com
* DERVISH LODGE : www.dervishlodge.com
* KABAK NATUREL LİFE : www.kabaknaturallife.com
* GEMİLE KAMP : www.gemilecamping.com
* SHAMBALA : www.theshambala.com
* TURAN CAMPİNG : www.turancamping.com
* REFLECTIONS : www.reflectionscamp.com
* KABAK NATUREL LIFE : www.kabaknaturallife.com
* HELİN CAMPİNG : www.helincamp.com
* OLİVE GARDEN KABAK : www.olivegardenkabak.com
* KABAK WALLEY KAMP : www.kabakvalleycamp.com

Kaynak : firaret , gezenbilir

[WD_FB id=”1″]


Balık Malzemeleri