Kızılırmak Deltası’nın Suda Açan Güzelleri


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Samsun’da Kızılırmak Deltası’nda suda açan nilüfer çiçekleri, deltanın bitki örtüsüne ve turistik değerine ayrı bir zenginlik katıyor.

Türkiye’nin en büyük deltalarından, içinde kuş cenneti ve birçok doğal güzelliği barındıran Kızılırmak Deltası, sulak alanlarında açan nilüfer çiçekleri ile de görülmeye değer.

Tabiatın canlanması ile ayrı bir hareketliliğin yaşandığı deltada nilüferler ayrı bir güzellik oluşturuyor. Delta, başta kuş gözlemcileri olmak üzere doğa fotoğrafçılarının da Karadeniz’deki uğrak yerlerinden birini oluşturuyor.

Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçesi sınırları içinde yer alan Kızılırmak Deltası’nda açan nilüfer çiçeklerinin turistlerin ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

Hint mitolojisinde “kutsal çiçek” olarak kabul edilen ve “lotus” adıyla da bilinen nilüferlerin mayıs ayının ilk haftasında açtığını ve haziran ayı sonuna kadar çiçek açmaya devam ettiğini anlatan Ünal, “Nilüfer çiçeklerine Hint mitolojisinde özel bir anlam atfedilmiştir” dedi.

Nilüferin, çamurlu suda yetişen ve olağanüstü güzellikte bir çiçek olduğuna değinen Ünal, şöyle konuştu:

“Bu çiçek geceleri kapanır ve suyun altına girer, güneşin doğuşuyla tekrar yukarı çıkar ve açar. Çamurlu ortamlarda yetişen ama çamurun kendisini kirletmesine izin vermediği için Hint mitolojisinde kalp ve zihin sağlığını sembolize eden nilüfer çiçeklerinin Kızılırmak Deltası’ndaki gizemli yaşantısı, turistlerin ilgi odağı haline geldi. Nilüferin çiçek açması, beden, dil ve zihni tam arıtma, sağlıklı çalışması anlamına gelir. Beyaz nilüfer saflığı temsil eder, kök ise dünyevi varlığı.”

Nilüferler Samsun turizmine zenginlik katıyor

Ünal, Kızılırmak Deltası’nın Türkiye’nin en büyük deltalardan biri olduğuna dikkati çekerek, “Deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları gibi farklı ekolojik karakterlerdeki habitatların bir arada bulunması, deltanın önemini artırıyor. Deltamız, eşine az rastlanır biyolojik çeşitliliğe sahip” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf meraklılarının nilüfer çiçeklerini fotoğraflamak için sabahın erken saatlerinde bölgeye geldiklerine işaret eden Ünal, şunları kaydetti:

“Kızılırmak Deltası, fauna ve florası bakımından çok ayrı bir öneme sahip. Dünya kuş varlığı bakımından önemli bir merkez konumunda. Bunun yanında Hint mitolojisi için kutsal kabul edilen nilüfer çiçeklerinin burada yaşaması deltanın önemini daha da artırıyor. Samsun’un tanıtımı için bunu çok önemsiyoruz. Özellikle çok sayıda üniversiteden öğrenciler ve akademisyenler deltaya gezi düzenliyor. Yabancı turistler geliyor. Hem kuş varlığını hem sulak alanlardaki ekolojik yaşamı hem de nilüfer çiçeklerini izliyorlar. Nilüfer çiçeklerinin deltanın tanımı ve geleceği için ayrı bir öneme sahip olduğunu biliyoruz.”


Balık Malzemeleri

 

Kaynak : sabah.com.tr

 

nilufer-cicegi


Balık Malzemeleri