Olta Makinesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Önemli Şey


Balık Malzemeleri

[Toplam:123    Ortalama:2.4/5]
Balık avı hobisinin en önemli parçaları hiç şüphesiz olta makinesi ve olta kamışıdır. Bu yazımızda sizlere yapılacak olan balık avı yöntemi ve avlanacak olan balık türüne göre değişiklik gösteren olta makinesi özelliklerinden bahsedeceğiz. Kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceğiniz olta makinesi modellerini bölgenizde satış yapan av marketlerinden veya online satış yapan balık av marketlerinden temin edebilirsiniz. Dilerseniz alışverişlerinizde hesaplı fiyatlarıyla ana sponsorumuz AvStok.com Av Marketi ‘ni tercih edebilirsiniz…

1-Makine Türü

Olta makineleri yapıları itibari ile farklı modellere ayrılmaktadır. Her model görsel anlamda benzerlik taşımamakla beraber farklı av veya avlanma yöntemleri için yapılmıştır. Olta makineleri surf, spin, jig, çıkrık, bait runner ve bait casting gibi kategorize edilebilir. Öncelikle ihtiyacınız olan olta makinesinin hangi kategoride bir ürün olduğunu belirlemelisiniz. Örneğin at çek avlar için spin makine ihtiyacınız varken sazan veya lüfer avı için surf makineye ihtiyacınız olacaktır.

makine-turu

2-Kafa Boyutu

Olta makinelerinde boyut, makine kafasının 100 metre misina ile tam dolduğunda sarılan misina kalınlığı ile belirlenir. Örneğin 5000lik bir olta makinesi üzerine 0,50mm çapında, 100 metre olta misinası tam sarılır. Hedef balığın boyutu büyüdükçe ihtiyacınız olan olta makinesininde boyutu artacaktır. Alabalık gibi küçük boyutlu ve atçek ile avlanan bir balık için 2500-3500 büyüklüğünde bir makine yeterli iken lüfer gibi avlar için 4000-5000 büyüklüğünde surf bir makine ihtiyacınızı görecektir.

kafa-boyutu

3-Kalama Ayarı

Balık yemi yuttuktan sonra balığı alana kadar süren mücadelede balığın her direnişine karşılık, misina üzerindeki gerilimi azaltmak maksadı ile olta makinası bir miktar misina salar. Makine üzerinde bulunan kalama ayarı ile makinanın ne kadarlık dirence karşılık salınım yapabileceğini ayarlayabilirsiniz. Olta makinelerinde önden, arkadan ve hem önden hem arkadan kalamalı modeller mevcuttur. Yapılacak balık avına göre önden veya arkadan kalamalı makine seçimine dikkat etmelisiniz.


Balık Malzemeleri

kalama-ayari

4-Bilya Sayısı

Olta makinelerinde mekanik tertibatın sürtünmesini azaltıp, kafa dönüş hızını arttıran bir unsurdur. 1 ila 15 arasında bilya sayısına sahip makineleri piyasadan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Olta makinenizin bilya sayısının yüksek olması daha uzun avlarda yorgunluğun önüne geçecektir. Ayrıca çok büyük balıkların avlarında da bilya sayısının yüksek olması avın tekneye alınmasında yardımcı olacaktır.

bilya-sayisi

5-Devir Oranı

Tüm olta makinaları üzerinde belirtilmiş olan devir genellikle 4,9:1 gibi ifade edilir. Burada 1 makine kolunun tur sayısını 4,9 kafanın tur sayısını belirtmektedir. Devir oranı 4,9:1 olan bir olta makinesinin kolunu bir tur çevirdiğimizde kafa 4,9 tur dönüş yapar. Bilya sayısında olduğu gibi özellikle büyük balık avlarında devir oranı yüksek makineler tercih edilmektedir.

devir-orani

6-Ağırlık

Balık avı yöntemlerinin pek çoğu olta takımının sürekli elde tutulduğu biçimlerde gerçekleştirilir. Beklemeli avlarda göz ardı edilebilen bu unsura özellikle atçek yöntemi ile avlanan avcıların dikkat etmesi gereklidir. Olta kamışı ile birlikte sürekli elinizde bulunduracağınız olta makinesi, hafif olması sayesinde keyifle dolu bir günün ardından daha az yorgunlukla eve dönmenizi veya daha uzun avlar gerçekleştirmenizi sağlayabilir.

Olta Takımı

[WD_FB id=”1″]


Balık Malzemeleri