Polen Alerjisi Olanlar Dikkat!


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Polen alerjiniz varsa deniz kenarında tatil yapın…

Uzmanlar, polen alerjisi olanları uyarıyor: Tatil için ağaçlık yerler yerine deniz kenarını tercih edin.Bahar aylarında pek çok kişi polen alerjisinden şikayetçi oluyor. BSG dergisi, polen alerjisiyle baş etmenin yollarını araştırdı… Polen alerjisi; ‘bahar nezlesi’ olarak da bilinir ve hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, gözlerde kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bahar aylarında bitkiler uyanışa geçtiği için daha çok polen salarlar.

KLİMADAN UZAK DURUN

Uzmanlar bu konuda şu uyarılarda bulunuyor:
Bitkilerin çoğu, polenlerini gün doğumu ile saat 10.00 arasında salar. Alerjik duyarlılığı olan kişiler, bu saatlerde evlerinin kapı ve pencerelerini açmamalılar. Ayrıca açık havada yürümemeliler.
Evlerde ve araçlarda polen filtreli klimaların kullanılması da etkili olur. Klimalı ortamlardan uzak durun.
Polenler, su ile atmosferden yere indiği için, yağmurlu ve nemli havalarda azalma gösteriyor. Kuru ve sıcak havalarda ise artıyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarının daha sıcak geçtiği yörelerde polenlere daha fazla dikkat edilmeli.
Tatil için ağaçlık yerler yerine deniz kenarlarını tercih edin.


Balık Malzemeleri

HASTALIK YAPABİLİR

Günlük kıyafetlerle de eve polen taşınabilir. Bu nedenle sabah saatlerinde dışarı çıkılmışsa, eve dönüldüğünde kıyafetlerin mutlaka değiştirilmesi gerekir.
Polen alerjisi tedavi edilmezse; astım ve bronşit gibi hastalıklara neden olabilir. Ancak polen alerjisinin belirtileri, soğuk algınlığıyla karıştırılabilinir.
Alerjik şikayetlerinezin arttığı dönemlerde göz ve burun damlaları kullanabilirsiniz.

 

Kaynak : sabah.com.tr

 

polen-alerjisi


Balık Malzemeleri