Siirt’te Anadolu Leoparı İzleri


Balık Malzemeleri

[Toplam:5    Ortalama:2.4/5]
“Güneydoğu Anadolu Leopar Projesi” kapsamında düzenlenen doğa yürüyüşünde bölgede yabani hayvanların kayıt altına alınması için kurulan foto kapanlar incelendi- Vali Aydın: “Öncelikli amacımız bu bölgedeki leopar popülasyonunu tespit etmek, sonrasında Eruh’un yeterince keşfedilmeyen bu muhteşem doğasını yaban hayatına ve turizme açmaktır”

Siirt’te “Güneydoğu Anadolu Leopar Projesi” kapsamında düzenlenen doğa yürüyüşünde bölgede yabani hayvanların kayıt altına alınması için kurulan foto kapanlar incelendi. Vali Ahmet Aydın, öncelikli amaçlarının bölgedeki leopar popülasyonunu tespit etmek olduğunu söyledi.

Vali Aydın, yürüyüşün ardından yaptığı açıklamada, 1974 yılında Ankara’da görülen leoparın, 2010 yılında Siirt’te, 2013 yılında da Diyarbakır’da ortaya çıktığını belirterek, bu nedenle “Güneydoğu Anadolu Leopar Projesi” başlatıldığını söyledi.

“Amacımız bu bölgedeki leopar popülasyonunu tespit etmek”


Balık Malzemeleri

Vali Aydın, bölgede öldürülen leoparların ardından bilim adamlarının konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirterek, leopar popülasyonunun bölgede varlığının sürmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Vali Aydın, bir ay önce bir vatandaşın kendisine leopar saldırdığını ileri sürmesi üzerine bölgeye foto kapanı kurulduğunu anlattı.

Aydın, foto kapanlarıyla dağ keçisi, yaban domuzu, ayı ve benzeri birçok hayvanın tespit edildiğini bildirdi.

Leoparın varlığını aldıkları duyum üzerine tespit etmeye çalıştıklarını aktaran Aydın, “Bunu canlı görüntüleyerek leopar popülasyonu için gerekli önlemleri almak istiyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: AA

 

Panthera_pardus_japonensis_JdP


Balık Malzemeleri