Tepeli Pelikanlar Üreme Rekoru Kırdı


Balık Malzemeleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Aydın Söke ilçesinde tepeli pelikanlar üreme rekoru kırdı. Deltada bu yıl 221 yavru tespit edildi.

Aydun’ın Söke ilçesinde, Türkiye ‘nin en önemli sulak alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltası’nda ‘Tepeli Pelikanları Koruyoruz’ projesi kapsamında halkalama çalışmaları tamamlandı. Ülkede yılda 300-350 pelikan çifti tespit edilirken, bu sayının son kontrollerde 500’e çıktığı açıklandı. Deltada tespit edilen 221 yavru ile bölgenin ülke genelinde üreme rekoru kırdığı ifade edildi.
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Bilim Danışmanı Üyesi, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ortaç Onmuş çalışmalarını anlattı:
“Tepeli pelikanların ne kadar yıl yaşadıklarını, nerelere ve ne zamangöç ettiklerini, hangi besinlerle beslendiklerini ve bu pelikanları tehdit eden faktörleri araştırıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanı’nda ve Gediz Deltası’nda bahar fırtınaları döneminde üreme adalarının erozyon ve fırtına dalgaları nedeniyle yok olduğunu gördük. Projeye başladığımız 4 yıl evvel, Türkiye’de 300-350 pelikan çifti ürüyordu. Şimdi 500 çifte çıktı. Bu noktadan sonra pelikanları koruyabilmemiz için artık pelikan yuvalarına restorasyon yapmanın gerektiğini fark ettik. Bu nedenle ‘Tepeli Pelikanları Koruyoruz’ projesine başvuru yaptık.”


Balık Malzemeleri

VE BİR RİCA…
Dr. Onmuş, “Doğal Hayatı Koruma Vakfı desteğiyle Aydın Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanı’nda ve İzmir Gediz Deltası Homa Dalyanı’nda ahşap platform yuvaları yapacağız. Çalışmalarda pelikanların üreme başarılarına baktık ve yavruları halkaladık. Bu yıl sadece deltada 121 çift tepeli pelikan tespit edildi. Bu çiftlerden 221 yavruyla bugüne kadar olan üremeler arasında Türkiye rekoru kırıldı. Pelikanlara taktığımız Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait bu halkaları okuyan vatandaşlarımız, özellikle Aydın bölgesinde Kuşadası EKODOSD’a, İzmir ve çevresinde Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ve Türkiye’nin muhtelif yerlerinde rastladıklarında DKMP Şube müdürlüklerine bildirmelerini rica ederiz. TÜBİTAK desteğiyle yapılan halkalama projesine Ege Üniversitesi Rektörlüğü, EKODOSD ortaklığıyla WWF-Türkiye destek sağlıyor” dedi.

 

Kaynak : DHA

 

tepeli-pelikan


Balık Malzemeleri