Türkiye’de Yaşayan En Vahşi 10 Hayvan


Balık Malzemeleri

[Toplam:165    Ortalama:2.5/5]
Türkiye ve özellikle Anadolu, bulunduğu konum itibarı ile etrafında bulunan bütün ülkelere nazaran daha geniş bir bitki örtüsü ve canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkemiz Asya ve Avrupa arasında bir köprü oluşturması ve farklı iklim kuşaklarının bir arada yaşanması nedeniyle geniş bir faunaya sahiptir. Türkiye’de 160 memeli, 466 kuş, 120 sürüngen, 22 kurbağa, 127 tatlı su balığı, 384 deniz balığı olmak üzere toplam 1279 civarında omurgalı tür mevcuttur. Bu özellikleriyle ülkemiz Avrupa ve Ortadoğu’nun en geniş hayvan faunasına sahip ülkesidir. Son günlerde yeniden tartışılmaya başlanan Türkiye’deki vahşi yaşamın varlığı, bizi de bu konu hakkında bir araştırma yapmaya itmiştir. İşte size Türkiye’nin vahşi yaşam raporu;

Türkiye sınırları içerisinde yaşayan en popüler 10 vahşi hayvan

10- Altın Çakal

Adında anlaşıldığı gibi altın sarısı bir renge sahip bu türün renkleri bölgesel olarak değişiklik göstermektedir. Altın çakal iyi bir koşucudur. Hafif bir vücuda, uzun ve güçlü bacaklara sahiptir, böylece uzun mesafeleri rahatlıkla aşabilir. Bölgede yaşayan kurt popülasyonunun zayıflaması ile meydan adeta çakallara kalmıştır.

altin-cakal

9- Kurt

Türk Mitolojisinde önemli bir yeri olan kurt, Anadolu’nun dağlık bölgelerinde küçük sürüler halinde yaşamaktadır. İçerdeki hiyerarşiyi hiçbir kurdun bozamadığı, kurt sürüsü anne, baba ve yavrulardan oluşur.

kurt

8- Boz Ayı

Yaşayan en büyük hayvanlardan olan boz ayı, Türkiye’de özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde görünmektedir. Ülkemizde kayıtlara geçmiş pek çok ayı saldırısı vakası mevcuttur.

boz-ayi

7- Akdeniz Foku

Listemizin en sevimli hayvanı akdeniz fokunun en önemli yaşam alanları ülkemiz sahilleridir. Boyu 2-3 metre, ağırlığı 200-300 kilogram arasında değişmektedir. Erginlerin vücudunu 0.5 cm’yi geçmeyen kısa ve sert kıllar kaplar. Su üstünde görüldüğünde en belirgin özellikleri iri kafaları, uzun bıyıkları ve kömür gibi siyah gözleridir.

akdeniz-foku

6- Balinalar

Anadolu’nun etrafını çevreleyen sularda az da olsa 10 tür balina gözlenmektedir. Uzun balina, kaşalot (görseldeki tür), küvier balinası, siyah yunus, yalancı katil balina, grampus, afalina, çizgili yunus, tırtak ve mutur gözlemlenen balina türleridir.


Balık Malzemeleri

balina

5- Köpek Balığı

Yeryüzünde bilinen yaklaşık 350 köpek balığı türünün 34’ü ülkemiz sularında görünmektedir. Suda kesinlikle karşılaşmak istemeyeceğiniz bu yırtıcılar, bilinenin aksine insanlara pek saldırmaz.

4- Anadolu Yaban Koyunu

Nesli tükenme noktasına gelmiş olan anadolu yaban koyunu asil duruşu ile avcıların hedefi olmuş bir türdür. Anadolu’daki endemik türlerden biri olup, tüm dünyada sadece Türkiye’de yaşamaktadır. Kısa tüyleri, kısa kulakları ve kuyruğu, uzun ve ince bacaklarıyla koyundan çok geyiklere benzer.

anadolu-yaban-koyunu

3- Karakulak

Vahşi kedilerin bir türü olan karakulak (anadolu vaşağı) normal bir kedinin 4-5 katı büyüklüğündedir. Oldukça ender görünen bu hayvanlar, özellikle geceleri avlanarak hayatta kalırlar.

karakulak

2- Çizgili Sırtlan

Özellikle Güney ve Doğu Anadolu Bölge’lerinde görünen çizgili sırtlan oldukça güçlü bacaklara ve çeneye sahiptir. Afrikalı akrabaları gibi leşçil olan bu türün de soyu tükenme noktasına gelmiştir.

çizgili-sirtlan

1- Anadolu Parsı

Orta Doğu ve Batı Asya’da yaşayan pars türü olan iran parsının alt türü olan Anadolu parsının soyu tükendiği düşünülüyordu. Anadolu parsı, Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha çok ormanlık ve dağlık alanlarda yaşamıştır. Doğal yaşam alanları ve av kaynaklarının azalması, parsları insanların yaşadığı yerlere yönlendirmiş ve bu da genellikle vurularak ya da zehirlenerek öldürülmelerine yol açmıştır.

anadolu-leopari

Kaynak : biliste.com


Balık Malzemeleri