Doğal Güzellikleriyle Kaş Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey


Balık Malzemeleri

[Toplam:3    Ortalama:1.3/5]

Kaş’ a adım attığınız an büyüsüne kapılıyorsunuz. Cumbalı evleri, doğa ile iç içe koyları, huzur ve begonvil kokan Arnavut kaldırımlı sokakları, sıcakkanlı ve misafirperver halkı uzun yıllardır orada yaşıyormuşsunuz hissine kapılmanızı sağlıyor. Şehrin karmaşasında yaşadığınız sıkıntılar begonvil kokularına karışıp kayboluyor adeta. Kaş kıyılarından baktığınızda, size muzipçe göz kırpan ve aklınızı çelecek güzellikte bir ada dikkat çekiyor hemen. Meis Adası (Yunanca’da göz anlamına gelir) Kaş’ın güzelliğini tamamlıyor eşsiz manzarasıyla. Sanki biri olmasa, diğerinin güzelliği eksik kalırmış hissi veriyor tablo gibi manzaraya tepelerden bakıldığında.

ucarsu

Kaş’ta tüm plajlar harika bir görünüme sahip. Yeşil ve mavinin adeta dans ettiği manzaraya karşı güneşlenmek ve denize girmek paha biçilemez bir mutluluk kaynağı. Kaş’a ilk defa gelenler denizin berraklığı karşısında şaşırıp kalıyorlar ve bir gelen mutlaka ama mutlaka tekrar gelmek için hayaller kuruyor daha oradayken. Kaş otellerine bakmaya aylar öncesinden bakmaya başlıyor.

Kaş otel seçenekleri oldukça çeşitli yine de kalacak yer olmadığında halkı seve seve ve hiç sorgu sual yapmadan evlerini açıyor size. Hem o evin bireyleri gibi hissediyorsunuz samimiyetleri karşısında, hem de öyle güzel ve özel davranıyorlar ki, misafir olmanın keyfini sonuna kadar yaşıyorsunuz.

Kaş; huzur, sakinlik ve renklerin uyumu gibi adeta. Doğa, güneş, deniz, begonviller eşsiz bir tablodan fırlamış gibi bir görüntü yaratıyor zihinlerde. Hala gitmediyseniz, tüm kışkırtıcılığıyla sizi beklediğinden emin olabilirsiniz….

begonvil

Kaş’ta Görülecek Yerler

Kaputaş: 

Türkiye’nin en güzel, en büyüleyici plajlarından biridir. Kalkan ve Kaş arasında, Kalkan’a 7 km mesafededir. 192 basamakla inilir. Dünyada pek eşi benzeri olmayan bu plajdaki kumun altın sarısı rengi, turkuazın her tonunun güneşle parlaması plajın çekiciliğini artıran özellikler arasında.

Yerin altından akan sular kıyıda kumlar ve çakılların arasından süzülerek denize bu doğal rengini ve serinliğini verirler. 2008 yılında bir tatil dergisi tarafından dünyanın en seksi plajları arasında gösterilmiş olan dünyaca ünlü bir plajdır.

kaputas

Küçükçakıl Plajı: 

Kaş’a girdikten sonra sahil yolundan devam ederken otel ve pansiyonlarının önünde bulunan ilk plajdır Küçükçakıl. Adından da anlaşılacağı gibi çakıl taşlarıyla bezeli küçük, şirin bir plajdır. Limana yakın olmasına rağmen berrak bir denizi vardır. Yer altı kaynak suları denize bu bölgede ulaşır. Bu plajı en sevimli kılan şey ise birkaç ördeğin sürekli denizde olması ve sizinle beraber yüzmeleri. Önceleri biraz tedirgin edebiliyorlar fakat zaman geçtikçe alışıyorsunuz bu sevimli hayvanların varlığına ve ortadan kaybolduklarında gözleriniz arıyor onların varlığını.

kucuk-cakil-plaji

Büyükçakıl Plajı: 

Büyükçakıl Plaj’ı Kaş merkezin 2 km doğusundaki plajdır. Küçükçakıl Plajı’nın bulunduğu koyun yakınındadır. Uzunluğu yaklaşık 50 m olmakla beraber iki yanı da kayalıktır. Denizin içinden kaynak çıkması nedeniyle suyu biraz soğuktur.

Kaş merkezden yürüyerek giderseniz 20 dakika sürer fakat yürüdüğünüz yol öyle keyifli ve öyle eşsiz bir manzaraya sahiptir ki vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız.

buyuk-cakil-plaji

Limanağzı:

Kaş limanından tekneyle çıkıp, sağ tarafınıza Meis Adası’nı aldığınızda, tam karşı istikamete yöneldiğinizde Limanağzı denilen, yan yana sıralanmış dört küçük koydan oluşan harikulade girintiye ulaşıyorsunuz.

Limanağzı’ndaki dört minik koyda bulunan, dört adet tesisten birini tercih edip, iskelesinden karaya çıktığınızda ise sanki gerçek dünyadan kopup gelmiş ve burada bir masal dünyasına girmişssiniz hissine kapılıyorsunuz. Bakir tabiatı, huzur kokan atmosferi, berrak ve durgun denizi vücudunuzdaki ve beyninizdeki tüm stresi söküp alıyor ve yerini sonsuz huzura bırakıyor.


Balık Malzemeleri

limanagzi

Kaş’ta Yapmadan Gelme

Yamaç Paraşütü:

Yamaç paraşütü için iklim ve yeryüzü şekilleri açısından Türkiye’nin en uygun yerlerinden biridir Kaş. Uçuşlar uzman kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. Gökyüzünü kucaklayıp, Kaş’a, Meis Adası’na tepeden bakarak, özgürlüğü iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız yamaç paraşütünü denemenizi öneririz.

yamac-parasutu

Dalış: 

Özellikle son yıllarda Kaş, dünyanın önemli dalış merkezlerinden biri haline geldi. Yat limanında bulunan dalış kulüpleri, her yıl binlerce yabancı ve yerli turiste, Akdeniz’in büyüleyici denizaltını ve eski batıklarını göstermek için yarışıyor.

dalis

Tekne Turu:

Kaş’a gelip, tekne turu yapmadan, yakın civarındaki büyüleyici koyları keşfetmeden dönmek haksızlık olur bu büyüleyici coğrafyaya. Tarihin doğa ile bütünleştiği, mavinin bütün tonlarını görebileceğiniz denizinde yüzlerce koyun buluştuğu bir yeryüzü cennetidir Kekova.

Binlerce yıllık görülmeye değer tarihi kalıntıları ve şehirleriyle turistlerin ilgisini çeken Kekova aynı zamanda her yıl binlerce yatın demirlediği eşsiz koylarıyla yatlara adeta doğal bir liman oluyor.

Kaş’a 36 km uzaklıktaki Üçağız üç tarafı denizlerle çevrilmiş koyları ile doğal bir barınak gibi. Yat turizmi açısından önemli taşıyan Üçağız deniz yoluyla Simena (Kaleköy) ve Kekova adasına ulaşım sağlıyor. Karayolu ulaşımı yok; ancak deniz yoluyla gidilebiliyor.

tekne-turu

Gece Hayatı :

Birbirinden çekici barlar, eğlence mekanları dolar akşamın ilk saatlerinde. Caddelerdeki insanlar kendilerine hitap eden barlarda yerini alır.

Mavi Bar ve Echo Bar gecenin en gözde mekanlarındandır. Hükümet Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Uzun Çarşı Caddesi’nde toplanan Kaş barların dışarısında bulunan menü fiyatlarıyla istediğiniz mekanı seçebilirsiniz. Sadece Kaş gece hayatına yakın otellerde konaklayarak ilk adımını atabilirsiniz. Oldukça hareketli geçireceğiniz saatleri doyasıya yaşayıp tüm yorgunluğunuzu atıp yerine tatlı yorgunluklar ekleyin. Akdeniz’in saklı cenneti olan Kaş’ın gece hayatında geçireceğiniz her anı tekrar yaşamak isteyeceksiniz.

kas-gece-hayati

Kaş’ta Yemeden Dönme

Akdeniz’in tipik mutfak yemekleri ile ünlüdür Kaş. Yörede her mevsimde yetiştirilen taze tarım ürünleri günlük olarak sunulmaktadır. Zeytinyağlı yemekler ve balık çeşitleri konusunda çok zengin bir mutfağı vardır. Birçok restoranı bahçe içinde, ağaçlık ve çok samimi döşenmiştir.

kas-yemek

Kaş, Akdeniz’in en temiz ve en berrak sularının bulunduğu kirlenmenin olmadığı bir ilçedir. Bu yüzden balık ve deniz ürünleri avcılığı gelişmiştir. Mercan, ıstakoz, palamut, kefal, orfoz balıkları en çok tüketilenler arasındadır.

Kaş ve dağlarında yetişen kekik çayı, adaçayı baharat olarak kullanılmaktadır. Özelliği sindirimi kolaylaştırması ve siniri sistemini sakinleştirmesidir. Ayrıca ilaç yapımında kullanılmakta ve yurt dışına ihraç edilmektedir.

kas-antik-tiyatrosu

Kaynak : firaret , gezi notları

[WD_FB id=”1″]


Balık Malzemeleri